Jesteś tutaj
Home > Aktualności > Warto przeczytać

Warto przeczytać

Warto przeczytać

               Moja recenzja będzie dotyczyć 3 książek, które są warte przeczytania przez każdego drużynowego. Są to pozycje takie jak: „Buschcraft, czyli sztuka przetrwania” Raya Mearsa, „Jak orzeł leć” Jarosława Balona oraz „Styl życia” Stefana Mirowskiego. Każda kolejno może pomóc w innej sferze działania.

               Pierwszą pozycją, którą opiszę jest „Buschcraft, czyli sztuka przetrwania” Raya Mearsa. Jest to podręcznik puszczaństwa zawierający każdą najmniejszą, niezbędną informację, która przyda się podczas survivalu na naszych wyjazdach. Podzielona na kilka rozdziałów poświęconych poszczególnym aspektom (np. ubiór, schronienie) zawiera takie, być może oczywiste, wskazówki jak strój adekwatny do pogody, zabezpieczenie mapy przed wilgocią, a także już bardziej zaawansowane jak: budowa schronienia i filtracja wody przez nogawkę spodni. Dzięki temu książka ta może być dedykowana wszystkim bez względu na wiek i bez względu na stopień zaawansowania survivalu z jakim chcemy obcować. Książka ma bardzo ciekawą formę, która może przyciągnąć nie tylko drużynowych, instruktorów, ale i harcerzy. Ma czytelny podział, o którym pisałam wcześniej, dużo grafik do danych zagadnień oraz podsumowania. Nie trzeba jej czytać od początku do końca tylko można wybranymi fragmentami, które nas interesują w danej chwili. Dlatego też może przydać się zarówno zastępowemu do przeprowadzenia zbiórki, jak i drużynowemu do organizacji biwaku o tej tematyce. Tę pozycję do przeczytania wybrałam spośród listy proponowanych książek przez komendę mojego kursu podharcmistrzowskiego, zaciekawił mnie jej tytuł, a po przeczytaniu byłam pewna, że lepiej wybrać nie mogłam.

               Kolejna pozycja godna polecenia to „Jak orzeł leć” Jarosława Balona. Książka została napisana w ciekawy sposób, podzielona na rozdziały, które dotyczą pojedynczych prób. Każda dotyczy innej osoby, a co za tym idzie zupełnie innej próby. Opisane postacie różnią się od siebie pod względem charakteru czy też umiejętności, co też sprawia, że każda próba jest unikatowa. Tak też jest w rzeczywistości. Książka choć niedługa, to doskonale ukazuje nam cechy metody harcerskiej takie jak indywidualność czy też naturalność. Zadania wpisywane w próby są dedykowane danym osobom, nie są to sztywne ramy interpretowane dla każdego tak samo, tylko adekwatnie do jego postaci. Znowu uważam, że ta książka jest dedykowana wielu odbiorcom. Sądzę, że może ona pomóc zarówno harcerzowi jak i opiekunowi próby w jej ułożeniu, a także najzwyczajniej zrozumieć drużynowemu, że musimy pamiętać o podchodzeniu do każdej osoby indywidualnie, a nie schematami. Wybór tej pozycji padł po przejrzeniu harcówkowej biblioteczki, przykuła moją uwagę wśród innych książek. Wówczas przypomniałam sobie, że opowiadała mi o niej moja opiekunka próby harcerki orlej i polecała przeczytanie jej.

               Ostatnia książka, którą uważam, że powinien przeczytać każdy instruktor to „Styl życia” Stefana Mirowskiego. Jej wybór nie był przypadkowy, gdyż autor to bohater mojej drużyny, który bardzo mnie inspiruje, a cytaty pochodzące z niej znałam już od długiego czasu. Kolejna pozycja przedstawiona poprzez ciekawy podział. Napisana w formie felietonów- gawęd odpowiednio zatytułowanych. Jednakże ze względu na jej treść polecam ją już raczej tylko drużynowym i instruktorom. Mówi ona o cechach i wartościach, jakie powinien posiadać i o których powinien pamiętać każdy drużynowy, instruktor. Choć odnosi się do ówczesnych problemów (tj. drodze do wolności ZHP od ideologii komunistycznej), to jednak zawiera uniwersalne treści. Opisuje takie ważne rzeczy jak rola osobistego przykładu, stawianie wyzwań, spłacenie długu harcerstwu poprzez działanie w swoim polu służby, czy też stylu życia, jakim jest bycie harcerzem w każdej sferze życia. Ponadto książka choć opisuje czasy, które już nas nie dotyczą, to w ten sposób mobilizuje do dostrzegania i walki z obecnymi problemami. Właśnie dzięki zawarciu tych wszystkich wartości i zwróceniu uwagi na wiele spraw w ciekawy sposób uważam, że powinna ona znaleźć się w rękach każdego instruktora.

               Gorąco polecam te pozycje do przeczytania, bo wszystkie mają ciekawą formę, która sprawia, że są przejrzyste i przyjemnie je się czyta. Odpowiednio mogą pomóc nam w innej sferze, pracy z całą drużyną, pracy indywidualnej z harcerzami lub pracy nad sobą. Myślę, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie i otworzy mu oczy na pewne sprawy, których wcześniej nie dostrzegał, nauczą wielu rzeczy lub uświadomią coś ważnego, na co nie zwracaliśmy uwagi.

Top