Jesteś tutaj
Home > Aktualności > Żołnierze wyklęci

Żołnierze wyklęci

W dniu 4 marca br. pod Pomnikiem Poległych i Umęczonych w Jabłonowie Pomorskim odbyły się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.

      Narodowy Dzień Pamięci „ Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest w Polsce dnia 1 marca. Od sześciu lat to święto państwowe upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, przeciwstawiali się sowietyzacji i podporządkowaniu ZSRR. Dzień Święta nie jest datą przypadkową, ponieważ w roku 1951 właśnie 1 marca siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „ Wolność i Niezawisłość” zostało zamordowanych przez bezpiekę. Dzieje Żołnierzy Wyklętych przez wiele lat były zakłamywane lub przemilczane. Historia oddziałów i pojedynczych żołnierzy daje świadectwo męstwa oraz niezłomnej postawy patriotycznej godnej naśladowania. Podczas obchodów w Jabłonowie Pomorskim harcerze Hufca ZHP pełnili wartę honorową przy Pomniku Poległych i Umęczonych, gdzie składano znicze oddając hołd Żołnierzom Wyklętym.

W uroczystości brały udział poczty sztandarowe oraz liczne delegacje, m. in.:

      Delegacja Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Pan Przemysław Górski, Delegacja Hufca ZHP w Jabłonowie Pomorskim , delegacje przedstawicieli władz oraz pracowników samorządowych, delegacje placówek oświatowych z terenu Gminy i Miasta Jabłonowo Pomorskie.

Hufiec ZHP im. hm. PL Jana Perszke reprezentowany był przez poczet sztandarowy oraz delegację w składzie:

  • Leszek Turowski- komendant hufca,
  • Mirosław Turowski- z-ca komendanta hufca,
  • Piotr Kulisz- członek komendy ds. promocji i informacji.

W skład pocztu sztandarowego podczas uroczystości wchodzili:

  • dh Alicja Karbownik,
  • dh Karol Nowak,
  • dh Marcelina Fiałkowska.

Po zakończeniu uroczystości pod Pomnikiem Poległych i Umęczonych w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sportu odbyło się otwarcie wystawy „ Dla Ciebie, Polsko dla Twej chwały. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw”. Wystawa autorstwa dr Alicji Paczoskiej-Hauke przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy.

2 4 5 6 7 8 3 9 10

 

Top